Plunket Shield, 2020 Match List
19 Oct - 06 Apr, 2021

Results

Finished13 November 2020First Class at Molyneux Park, Alexandra, Alexandra 12th Match
Otago vs Canterbury
12th Match
Molyneux Park, Alexandra, Alexandra
09:30 PM | 12:00 AM Local
Match drawn
Otago
OV
168/10 (56) & 337/9 (153)
Canterbury
CANT
499/7d (141)
Finished
Match drawn
Finished13 November 2020First Class at Basin Reserve, Wellington, Wellington 11th Match
Wellington vs Auckland
11th Match
Basin Reserve, Wellington, Wellington
09:30 PM | 12:00 AM Local
Match drawn
Wellington
WF
446/10 (149.3)
Auckland
AA
279/10 (85.1) & 297/5 (116)
Finished
Match drawn
Finished13 November 2020First Class at Saxton Oval, Nelson, Nelson 10th Match
Central Districts vs Northern Districts
10th Match
Saxton Oval, Nelson, Nelson
09:30 PM | 12:00 AM Local
Northern D won by 40 runs
Central Districts
CS
281/8d (94) & 259/10 (67.4)
Northern Districts
NK
347/10 (133.5) & 233/7d (69)
Finished
Northern D won by 40 runs
Finished4 November 2020First Class at Basin Reserve, Wellington, Wellington 8th Match
Wellington vs Otago
8th Match
Basin Reserve, Wellington, Wellington
09:30 PM | 12:00 AM Local
OV won by 84 runs
Wellington
WF
205/10 (88.4) & 194/10 (59.5)
Otago
OV
265/10 (80.3) & 218/3d (57.4)
Finished
OV won by 84 runs
Finished4 November 2020First Class at Mainpower Oval (Recreation Ground), Rangiora, Rangiora 9th Match
Canterbury vs Northern Districts
9th Match
Mainpower Oval (Recreation Ground), Rangiora, Rangiora
09:30 PM | 12:00 AM Local
CANT won by an innings and 32 runs
Canterbury
CANT
266/10 (90.5)
Northern Districts
NK
113/10 (59) & 121/10 (43.5)
Finished
CANT won by an innings and 32 runs

Squads

Northem Districts

BJ Watling, Tim Seifert, Peter Bocock, Kane Williamson, Jeet Raval, Dean Brownlie, Henry Cooper, Joe Carter, Katene Clarke, Mitchell Santner, Anton Devcich, Colin de Grandhomme, Brett Hampton, Trent Boult, Neil Wagner, Tim Southee, James Baker, Scott Kuggeleijn, Ish Sodhi, Matthew Fisher, Joe Walker, Zak Gibson, Anurag Verma, Brett Randell

Central Districts

Dane Cleaver, Bayley Wiggins, Ross Taylor, Will Young, Greg Hay, Tom Bruce, Ben Smith, Josh Clarkson, Christian Leopard, Doug Bracewell, George Worker, Ajaz Patel, Adam Milne, Bevan Small, Blair Tickner, Seth Rance, Ben Wheeler, Jayden Lennox, Raymond Toole, Ben Stoyanoff, Ryan Watson, BD Schmulian, Stefan Hook, Joey Field

Auckland

Glenn Phillips, Ben Horne, Colin Munro, Craig Cachopa, Graeme Beghin, Robert O'Donnell, Sean Solia, Mark Chapman, Matt McEwan, Finn Allen, William Somerville, Ben Lister, Jamie Brown, Danru Ferns, Ollie Pringle, Martin Guptill, Kyle Jamieson

Otago

Max Chu, Mitch Renwick, Neil Broom, Hamish Rutherford, Dale Phillips, Cam Hawkins, Nick Kelly, Josh Finnie, Anaru Kitchen, Jarrod McKay, Dean Foxcroft, Jacob Duffy, Michael Rippon, Matthew Bacon, Michael Rae, Nathan Smith

Canterbury

Tom Latham, Cam Fletcher, Tyler Lortan, Henry Nicholls, Chad Bowes, Ken McClure, Jack Boyle, Leo Carter, Daryl Mitchell, Todd Astle, Fraser Sheat, Cole McConchie, Matt Henry, Andrew Hazeldine, Henry Shipley, Ed Nuttall, Theo van Woerkom, Sean Davey, Blake Coburn, Will Williams