Plunket Shield 2019, 2019 Match List
21 Oct - 29 Mar, 2020

Results

Finished9 March 2020First Class at Seddon Park, Hamilton, Hamilton
Northern Districts vs Canterbury
First Class
Seddon Park, Hamilton, Hamilton
09:30 PM | 12:00 AM Local
Northern D won by 181 runs
Northern Districts
NK
294/10 (88.3) & 302/5d (74)
Canterbury
CANT
243/10 (86.4) & 172/10 (63.3)
Finished
Northern D won by 181 runs
Finished9 March 2020First Class at University Oval, Dunedin, Dunedin
Otago vs Central Districts
First Class
University Oval, Dunedin, Dunedin
09:30 PM | 12:00 AM Local
OV won by 3 wickets
Otago
OV
266/7d (76) & 291/7 (75)
Central Districts
CS
297/10 (82.2) & 256/2d (43)
Finished
OV won by 3 wickets
Finished9 March 2020First Class at Colin Maiden Park, Auckland, Auckland
Auckland vs Wellington
First Class
Colin Maiden Park, Auckland, Auckland
09:30 PM | 12:00 AM Local
WF won by an innings and 7 runs
Auckland
AA
179/10 (55.3) & 174/10 (83.4)
Wellington
WF
360/10 (153.4)
Finished
WF won by an innings and 7 runs
Finished29 February 2020First Class at Basin Reserve, Wellington, Wellington
Wellington vs Central Districts
First Class
Basin Reserve, Wellington, Wellington
09:30 PM | 12:00 AM Local
WF won by 9 wickets
Wellington
WF
298/10 (99) & 53/1 (16.2)
Central Districts
CS
96/10 (36.4) & 254/10 (73.1)
Finished
WF won by 9 wickets
Finished29 February 2020First Class at Queen's Park, Invercargill, Invercargill
Otago vs Canterbury
First Class
Queen's Park, Invercargill, Invercargill
09:30 PM | 12:00 AM Local
OV won by 62 runs
Otago
OV
287/10 (83.5) & 160/10 (53.3)
Canterbury
CANT
145/10 (58.1) & 240/10 (65.5)
Finished
OV won by 62 runs

Squads

Auckland

Robert O'Donnell, Sean Solia, Jeet Raval, Corey Anderson, Graeme Beghin, Mark Chapman, Ben Horne, Ben Lister, William Somerville, Finn Allen, Craig Cachopa, Glenn Phillips, Jamie Brown, Louis Delport, Danru Ferns, Kyle Jamieson, Matt McEwan, Lockie Ferguson, Martin Guptill, Colin Munro

Central Districts

Greg Hay, Ben Smith, Tom Bruce, Josh Clarkson, George Worker, Will Young, Willem Ludick, Dane Cleaver, Doug Bracewell, Christian Leopard, Adam Milne, Ajaz Patel, Seth Rance, Bevan Small, Blair Tickner, Ben Wheeler, Ross Taylor, BD Schmulian, Ryan Watson, Jarrod McKay, Raymond Toole

Wellington

Fraser Colson, Devon Conway, Andrew Fletcher, Jakob Bhula, Jamie Gibson, Malcolm Nofal, Rachin Ravindra, Jeetan Patel, Logan van Beek, Michael Bracewell, Lauchie Johns, Tom Blundell, Hamish Bennett, Ian McPeake, Ollie Newton, Ben Sears, Peter Younghusband, Jimmy Neesham, Adam Leonard, Michael Snedden

Otago

Neil Broom, Cam Hawkins, Anaru Kitchen, Dale Phillips, Hamish Rutherford, Nick Kelly, Jacob Duffy, Josh Finnie, Dean Foxcroft, Nathan Smith, Max Chu, Mitch Renwick, Matthew Bacon, Mark Craig, Michael Rae, Michael Rippon

Canterbury

Jack Boyle, Leo Carter, Ken McClure, Stephen Murdoch, Chad Bowes, Andrew Hazeldine, Andrew Ellis, Cole McConchie, Ed Nuttall, Henry Shipley, Theo van Woerkom, Todd Astle, Cam Fletcher, Blake Coburn, Jackson Latham, Fraser Sheat, Will Williams, Matt Henry, Tom Latham, Henry Nicholls

Northern Districts

Dean Brownlie, Joe Carter, Daniel Flynn, Bharat Popli, Anton Devcich, Scott Kuggeleijn, Daryl Mitchell, Brett Hampton, Peter Bocock, Tim Seifert, BJ Watling, James Baker, Matthew Fisher, Zak Gibson, Brett Randell, Joe Walker, Neil Wagner, Trent Boult, Colin de Grandhomme, Mitchell Santner, Ish Sodhi, Tim Southee, Kane Williamson